RNF14DTC1K18
Mfr.Part #
RNF14DTC1K18
Description
RES 1.18K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.56 mm
Resistance :
1.18kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Surface Mount :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Datasheets
RNF14DTC1K18
FIXED RESISTOR, 1.18kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,