RNF14DTC196K
Mfr.Part #
RNF14DTC196K
Description
RES 196K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Diameter :
0.56 mm
FLAME PROOF
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
196kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Package / Case :
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNF14DTC196K
Stackpole Electronics, Inc. RNF14DTC196K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 196kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,