RNF14DTC15R0
Mfr.Part #
RNF14DTC15R0
Description
RES 15 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Tolerance :
±0.5%
11 Weeks
Diameter :
2.35mm
Mount :
Axial, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Contact Plating :
Copper, Tin
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
15Ohm
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNF14DTC15R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,