RNF14DTC15K0
Mfr.Part #
RNF14DTC15K0
Description
RES 15K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Contact Plating :
Copper, Tin
Additional Feature :
FLAME PROOF
JESD-609 Code :
e3
Metal Film
Construction :
Tubular
Tolerance :
±0.5%
ROHS3 Compliant
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Series :
RNF
Published :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
15kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RNF14DTC15K0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 15kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,