RNF14DTC158R
Mfr.Part #
RNF14DTC158R
Description
RES 158 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
158Ohm
Published :
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
11 Weeks
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Copper, Tin
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±0.5%
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNF14DTC158R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 158Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,