RNF14DTC13R3
Mfr.Part #
RNF14DTC13R3
Description
RES 13.3 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Axial
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Contact Plating :
Copper, Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.35mm
Composition :
Metal Film
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Published :
Resistance :
13.3Ohm
Datasheets
RNF14DTC13R3
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 13.3Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,