RNF14DTC11K3
Mfr.Part #
RNF14DTC11K3
Description
RES 11.3K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
0.56 mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
11.3kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
250mW
Surface Mount :
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNF14DTC11K3
FIXED RESISTOR, 11.3kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,