RNF14DTC11K0
Mfr.Part #
RNF14DTC11K0
Description
RES 11K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
250mW
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.56 mm
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
11kOhm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNF14DTC11K0
FIXED RESISTOR, 11kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,