RNF14DTC10K0
Mfr.Part #
RNF14DTC10K0
Description
RES 10K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Diameter :
0.56 mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Surface Mount :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
10kOhm
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±0.5%
Tape and Reel (TR)
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Datasheets
RNF14DTC10K0
Stackpole Electronics, Inc. RNF14DTC10K0
FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,