RNF14DAD597R
Mfr.Part #
RNF14DAD597R
Description
RES 597 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
597Ohm
Composition :
Metal Film
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Flame Retardant Coating, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW