RNF14DAD590R
Mfr.Part #
RNF14DAD590R
Description
RES 590 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.56 mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
590Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Wire
Datasheets
RNF14DAD590R
FIXED RESISTOR, 590Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,