RNF14CTE7K87
Mfr.Part #
RNF14CTE7K87
Description
RES 7.87K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Diameter :
0.56 mm
Tolerance :
±0.25%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
7.87kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Flame Retardant Coating, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm