RNF14CTE7K32
Mfr.Part #
RNF14CTE7K32
Description
RES 7.32K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
7.32kOhm
Tolerance :
±0.25%
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
FLAME PROOF
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.56 mm
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Metal Film
Published :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNF14CTE7K32
FIXED RESISTOR, 7.32kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,