RNF14CTE66K5
Mfr.Part #
RNF14CTE66K5
Description
RES 66.5K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Resistance :
66.5kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Lead Diameter :
0.56 mm
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Tolerance :
±0.25%
Datasheets
RNF14CTE66K5
FIXED RESISTOR, 66.5kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,