RNF14CTE5K56
Mfr.Part #
RNF14CTE5K56
Description
RES 5.56K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Metal Film
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.25%
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistance :
5.56kOhm
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNF14CTE5K56
Axial, Through Hole 5.56kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,