RNF14CTE5K11
Mfr.Part #
RNF14CTE5K11
Description
RES 5.11K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Axial, Through Hole
2
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Copper, Tin
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Metal Film
Additional Feature :
FLAME PROOF
Diameter :
2.35mm
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
5.11kOhm
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNF14CTE5K11
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.11kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,