RNF14CTE48K7
Mfr.Part #
RNF14CTE48K7
Description
RES 48.7K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Resistance :
48.7kOhm
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
RNF
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.56 mm
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
RNF14CTE48K7
FIXED RESISTOR, 48.7kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,