RNF14CTE46K4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14CTE46K4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 46.4K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±0.25%
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
46.4kOhm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.56 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
11 Weeks
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Additional Feature :
FLAME PROOF
Series :
RNF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Datasheets
RNF14CTE46K4
FIXED RESISTOR, 46.4kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,