RNF14CTE2K98
Mfr.Part #
RNF14CTE2K98
Description
RES 2.98K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Resistance :
2.98kOhms
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Copper, Tin
Package / Case :
Axial
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
2.35mm
Tolerance :
±0.25%
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
155°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RNF14CTE2K98
Axial, Through Hole 2.98kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,