RNF14CTE2K71
Mfr.Part #
RNF14CTE2K71
Description
RES 2.71K OHM 0.25% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Package / Case :
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.71kOhms
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.25%
Datasheets
RNF14CTE2K71
2.71kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,