RNF14BTE90R9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14BTE90R9
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 90.9 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
RNF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.56 mm
Composition :
Metal Film
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
90.9Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C