RNF14BTD90R9
Mfr.Part #
RNF14BTD90R9
Description
RES 90.9 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
90.9Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Lead Diameter :
0.56 mm
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RNF14BTD90R9
Stackpole Electronics, Inc. RNF14BTD90R9
FIXED RESISTOR, 90.9Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,