RNF14BTD79K6
Mfr.Part #
RNF14BTD79K6
Description
RES 79.6K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
79.6kOhm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Radiation Hardening :
Axial
Contact Plating :
Copper, Tin
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
2.35mm
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Wire
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RNF14BTD79K6
Stackpole Electronics, Inc. RNF14BTD79K6
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 79.6kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,