RNF14BTC898R
Mfr.Part #
RNF14BTC898R
Description
RES 898 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Flame Retardant Coating, Safety
Published :
Power Rating :
250mW
Resistance :
898Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
11 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RNF14BTC898R
Stackpole Electronics, Inc. RNF14BTC898R
FIXED RESISTOR, 898Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,