RNF14BTC301R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14BTC301R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 301 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.35mm
Resistance :
301Ohm
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Contact Plating :
Copper, Tin
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Series :
RNF
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power Rating :
250mW