RNF14BAC2K61
Mfr.Part #
RNF14BAC2K61
Description
RES 2.61K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
2.61kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Diameter :
0.56 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Datasheets
RNF14BAC2K61
Stackpole Electronics, Inc. RNF14BAC2K61
FIXED RESISTOR, 2.61kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,