RNF12JAD2K20
Mfr.Part #
RNF12JAD2K20
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Resistance :
2.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Diameter :
0.65 mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
RNF12JAD2K20
Stackpole Electronics, Inc. RNF12JAD2K20
FIXED RESISTOR, 2.2kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,