RNF12GTD68R0
Mfr.Part #
RNF12GTD68R0
Description
RES 68 OHM 2% 1/2W AXIAL
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Published :
Resistance :
68Ohm
Lead Diameter :
0.65 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RNF12GTD68R0
FIXED RESISTOR, 68Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,