RNF12GTD36R0
Mfr.Part #
RNF12GTD36R0
Description
RES 36 OHM 2% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±2%
Resistance :
36Ohm
Construction :
Tubular
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Lead Diameter :
0.65 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RNF12GTD36R0
FIXED RESISTOR, 36Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,