RNF12FTD976R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTD976R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 976 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
500mW
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Diameter :
0.65 mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
350V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Series :
RNF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
976Ohm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RNF12FTD976R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD976R
FIXED RESISTOR, 976Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,