RNF12FTD931K
Mfr.Part #
RNF12FTD931K
Description
RES 931K OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±1%
Published :
Diameter :
2.75mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Contact Plating :
Copper, Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
931kOhm
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RNF12FTD931K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD931K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 931kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,