RNF12FTD82K5
Mfr.Part #
RNF12FTD82K5
Description
RES 82.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Copper, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
82.5kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Axial
Diameter :
2.75mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
Tolerance :
±1%
Datasheets
RNF12FTD82K5
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD82K5
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 82.5kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,