RNF12FTD6K81
Mfr.Part #
RNF12FTD6K81
Description
RES 6.81K OHM 1% 1/2W AXIAL
Packing Method :
TR
Diameter :
2.75mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Copper, Tin
Working Voltage :
350V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Axial, Through Hole
Construction :
Cylindrical
Resistance :
6.81kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RNF
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Published :
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RNF12FTD6K81
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD6K81
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.81kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,