RNF12FTD66K5
Mfr.Part #
RNF12FTD66K5
Description
RES 66.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Radiation Hardening :
RNF
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
66.5kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
FIXED RESISTOR
Published :
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Diameter :
2.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Contact Plating :
Copper, Tin
Datasheets
RNF12FTD66K5
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD66K5
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 66.5kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,