RNF12FTD61K9
Mfr.Part #
RNF12FTD61K9
Description
RES 61.9K OHM 1% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Resistance :
61.9kOhm
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±1%
TR
Radiation Hardening :
No
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
yes
Contact Plating :
Copper, Tin
Diameter :
2.75mm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Datasheets
RNF12FTD61K9
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD61K9
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 61.9kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,