RNF12FTD5M36
Mfr.Part #
RNF12FTD5M36
Description
RES 5.36M OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
5.36MOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Cylindrical
Matte Tin (Sn)
Published :
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Power Rating :
500mW
Lead Diameter :
0.65 mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNF12FTD5M36
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD5M36
FIXED RESISTOR, 5.36MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,