RNF12FTD5K11
Mfr.Part #
RNF12FTD5K11
Description
RES 5.11K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
5.11kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Axial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
RNF12FTD5K11
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD5K11
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.11kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,