RNF12FTD59R0
Mfr.Part #
RNF12FTD59R0
Description
RES 59 OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
59Ohm
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.65 mm
yes
Published :
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Surface Mount :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RNF12FTD59R0
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD59R0
FIXED RESISTOR, 59Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,