RNF12FTD56K2
Mfr.Part #
RNF12FTD56K2
Description
RES 56.2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
56.2kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
2.75mm
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C