RNF12FTD4R75
Mfr.Part #
RNF12FTD4R75
Description
RES 4.75 OHM 1% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
4.75Ohm
Diameter :
2.75mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Datasheets
RNF12FTD4R75
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD4R75
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.75Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,