RNF12FTD4R42
Mfr.Part #
RNF12FTD4R42
Description
RES 4.42 OHM 1% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.65 mm
Resistance :
4.42Ohm
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
RNF12FTD4R42
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD4R42
FIXED RESISTOR, 4.42Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,