RNF12FTD4R12
Mfr.Part #
RNF12FTD4R12
Description
RES 4.12 OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
13 Weeks
Flame Retardant Coating, Safety
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
350V
Resistance :
4.12Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.65 mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
RNF12FTD4R12
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD4R12
FIXED RESISTOR, 4.12Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,