RNF12FTD4K42
Mfr.Part #
RNF12FTD4K42
Description
RES 4.42K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
4.42kOhm
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Surface Mount :
RNF
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Cylindrical
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
350V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.65 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Datasheets
RNF12FTD4K42
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD4K42
FIXED RESISTOR, 4.42kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,