RNF12FTD4K12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTD4K12
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.12K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
RNF
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Diameter :
0.65 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
13 Weeks
Construction :
Cylindrical
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
4.12kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
350V