RNF12FTD47K5
Mfr.Part #
RNF12FTD47K5
Description
RES 47.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Stock
777
In Stock :
777
Through Hole Resistors
Diameter :
2.75mm
Resistance :
47.5kOhm
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Published :
2011
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Cylindrical
Power Rating :
500mW
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
EAR99
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Copper, Tin
Datasheets
RNF12FTD47K5
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD47K5
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 47.5kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,