RNF12FTD475K
Mfr.Part #
RNF12FTD475K
Description
RES 475K OHM 1% 1/2W AXIAL
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Diameter :
2.75mm
Resistance :
475kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Axial
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RNF
Datasheets
RNF12FTD475K
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD475K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 475kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,