RNF12FTD470R
Mfr.Part #
RNF12FTD470R
Description
RES 470 OHM 1% 1/2W AXIAL
Axial, Through Hole
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
470Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
350V
Diameter :
2.75mm
Published :
Power Rating :
500mW
20 Weeks
Datasheets
RNF12FTD470R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD470R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 470Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,