RNF12FTD46R4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF12FTD46R4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 46.4 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
46.4Ohm
Composition :
Metal Film
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
Wire
Series :
RNF
Contact Plating :
Copper, Tin
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
2.75mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Cylindrical
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNF12FTD46R4
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD46R4
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 46.4Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,