RNF12FTD422R
Mfr.Part #
RNF12FTD422R
Description
RES 422 OHM 1% 1/2W AXIAL
yes
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Copper, Tin
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Flame Retardant Coating, Safety
Diameter :
2.75mm
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
422Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RNF12FTD422R
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD422R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 422Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,