RNF12FTD40R2
Mfr.Part #
RNF12FTD40R2
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
40.2Ohm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
Size / Dimension :
0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
RNF
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
2
Contact Plating :
Copper, Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.75mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Working Voltage :
350V
Power Rating :
500mW
Datasheets
RNF12FTD40R2
Stackpole Electronics, Inc. RNF12FTD40R2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 40.2Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,